Aktuality

Výrobní program vozidel s pohonem na zemní plyn zajistil Fiatu vítězství v anketě Ecobest 2013

  • Skupina Fiat je předním výrobcem továrních vozidel poháněných dvoupalivovými motory spalujícími zemní plyn už více než 15 let. Dodnes prodala přes 560000 osobních a lehkých užitkových vozidel Natural Power.
  • Vprogramu Natural Power má výjimečné postavení zejména inovativní dvoupalivový motor 0.9 TwinAir Turbo. Fiat Panda stímto motorem zaznamenává emise COve výši 86g/km a spotřebu zemního plynu v kombinovaném provozu pouhých 3,1kg/100 km.
  • V roce 2012 dosáhl Fiat již šestý rok po sobě nejnižší průměrné hodnoty emisí CO2 mezi nejprodávanějšími evropskými značkami.


Mezinárodní porota Autobest ocenila výrobní program Fiatu titulem Ecobest 2013. Porota se shodla, že řešení značky Fiat je ze všech dnes dostupných možností nejjednodušší, z hlediska nákladů nejefektivnější a má nejmenší dopad na životní prostředí.  

 

Anketa, která vznikla před dvanácti lety, je zaměřena na ekologická řešení a technologie v rámci automobilového průmyslu. Titul Ecobest uděluje porota patnácti odborných novinářů, pocházejících z patnácti evropských zemí s celkovou populací 300 milionů obyvatel. Jedná se o Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Českou republiku, Řecko, Maďarsko, Makedonii, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Ukrajinu.

 

Prestižní titul Ecobest je dalším potvrzením snahy Fiatu vyvíjet konkrétní, efektivní a dostupné technologie, které díky masivnímu rozšíření mají výrazný ekologický i ekonomický dopad.

 

V oblasti alternativních paliv se Fiat domnívá, že motory na zemní plyn jsou nyní nejvhodnější volbou pro snížení znečištění ovzduší v městských aglomeracích a pro omezení emisí CO2. Motory na zemní plyn minimalizují nejškodlivější emise, jakými jsou částice (prakticky na nulu), oxidy dusíku a nespálené uhlovodíky, které způsobují vznik dalších znečišťujících látek. Tyto motory produkují ve srovnání se zážehovými motory o 23 % méně CO2. Z tohoto důvodu je zemní plyn nejčistší a nejlevnější palivo současnosti a díky vývoji biometanu je potenciálním zdrojem obnovitelné energie.

Skupina Fiat, která je v této oblasti průkopníkem už více než 15 let, je dnes jediným evropským automobilovým výrobcem, který nabízí tak širokou řadu ekologicky vstřícných vozidel Natural Power. Vozidel včetně užitkových verzí, která jsou velmi jednoduchou a chytrou odpovědí na potřebu mobility velmi široké klientely. S tak širokým a různorodým portfoliem je dnes Fiat evropským lídrem v oblasti továrních automobilů na zemní plyn. Od roku 1997 má na kontě přes 560 000 prodaných osobních a užitkových automobilů spalujících zemní plyn.

 

Na vrcholu pohonných jednotek spalujících zemní plyn je inovativní dvoupalivový motor 0.9 TwinAir Turbo, který kombinuje ekologické výhody zemního plynu s výkonem a potěšením z jízdy technologie Turbo TwinAir. To demonstruje svým nejvyšším výkonem 80 k (59 kW) při 5500 ot./min a nejvyšším točivým momentem 140 Nm při pouhých 2500 ot./min. To vše při výrazné redukci spotřeby paliva a emisí. Nový Fiat Panda TwinAir Turbo Natural Power produkuje pouhých 86 g CO2/km, což je jedna z nejnižších úrovní na trhu, a spokojí se jen s 3,1 kg zemního plynu na 100 km (v kombinovaném provozu).  

 

Nakonec je potřebné připomenout, že řada vozidel na zemní plyn výrazně přispěla k významnému uznání v posledním průzkumu přední světové konzultační a výzkumné společnosti v oblasti automobilové techniky JATO. V roce 2012 se Fiat stal již šestým rokem po sobě značkou vozidel s nejnižší mírou emisí COprodávaných na evropském trhu. Fiat dosáhl průměrné hodnoty emisí 119,8 g CO2/km. A to není vše. Za posledních 5 let Fiat snížil své průměrné emise o 13 %, což je výrazně méně, než činí cíl stanovený Evropskou unií pro rok 2015 (hodnota je stanovena na 130 g/km)